Malé muzeum v budově Policie ČR Jeseník slaví 10. výročí od jeho otevření
Dne 2.6. 2009 byla v budově Policie ČR v Jeseníku slavnostně otevřena malá expozice, zaměřená především k připomenutí zajímavé historie této budovy. Patronem expozice se stala Mezinárodní policejní asociace- IPA – územní skupina 221 Jeseník a naše činnost byla podpořena i vedením PČR.
Jedná se totiž o první budovu, která byla od roku 1925 kasárnami 7. hraničářského pluku. Po mnichovském diktátu v říjnu 1938 se budova ocitla na území Německé říše a to po dobu šesti let až do konce války. Byla obsazena jednotkami Wehrmachtu a sloužila jako poddůstojnická škola, dále pro výcvik nových vojáků a formovaní nových jednotek před odjezdem na frontu. Po válce zde krátce setrvala Rudá armáda. Následně byl celý areál vrácen nové Československé lidové armádě, která zde působila až do roku 1968, kdy byla nucena areál kasáren předat okupačním vojskům armády SSSR. Ta musela objekt opustit až v roce 1990 a užívala jej ze všech armád nejdéle, celých 22 let. Naše armáda již o areál kasáren neměla zájem a tento byl rozprodán, neboť budovy začaly chátrat. První budova kasáren byla nakonec po nákladné rekonstrukci předána v roce 2000 Policii ČR, která ji užívá dodnes.
Každá etapa historie budovy je zde dokumentována historickými artefakty, uniformami, zbraněmi, medailemi, dobovými pohlednicemi a fotografiemi armád, které budovou prošly. Je zde věnována i vzpomínka prvorepublikovým důstojníkům, kteří sloužili v jesenických kasárnách a po roce 1939 bojovali v zahraničí proti fašismu. Zejména to je generálmajor in memoriam Jindřich Breitcetl, který se stal velitelem naší 311. bombardovací perutě v Anglii. V srpnu 1943 byl jeho bombardér B 24 Liberator sestřelen při hlídkovém letu nad Biskajským zálivem. Spolu s posádkou zahynul i boční střelec Vilda Jakš, jeden z našich nejlepších prvorepublikových boxerů. Dále je to generálmajor Antonín Špaček, který byl veteránem československého zahraničního odboje za druhé světové války ve Francii a Británii. V padesátých letech byl neprávem vězněn po zinscenovaném politickém procesu. Od roku 2001 až do své smrti 3. 4. 2007 předsedal Československé obci legionářské.
Muzeum je doplněno sbírkou policejních insignií z celého světa. Jsou tu zejména služební čepice, odznaky, náševky, propagační předměty a malá sbírka modelů policejních vozidel. Expozice je využívána zejména při dnech otevřených dveří Policie ČR a při významných návštěvách. Taktéž pořádáme besedy pro školy se zaměřením na seznámení se s regionální historií Jesenicka. Součástí expozice je i dvacetiminutový film, který je možno taktéž po dohodě shlédnout. Měli jsme zde více návštěv cizinců zejména z Polska a Německa, taktéž i turisté- bývalí vojáci, kteří zde sloužili z Ruska a Ukrajiny i vojáci naší bývalé i současné armády.
V případě zájmu veřejnosti se můžete obrátit na autora a správce expozice pana Jana Grunda prostřednictvím e-mailu: muzeumpcrjes@post.cz, případně mobilu 731 162 498, kdy je možno dohodnout termín návštěvy. Stránky expozice na FB vedeme pod názvem Expozice v budově Policie ČR v Jeseníku. Nejbližší termín otevření muzea pro školy a veřejnost bude dne 14. 6. 2019 v době od 10 do 15 hod., kdy proběhne den otevřených dveří Policie ČR.
Autor článku : Mgr. Lubomír Oškera, foto: PČR