Okresní lumpárny a karamboly uplynulých dní

Řádně nepřispívá na výživné svých dětí

Komisař z oddělení obecné kriminality zahájil v těchto dnech trestní stíhání 27letého muže z Jesenicka pro trestný čin zanedbání povinné výživy.

Prověřováním veškerých okolností případu vyšlo najevo, že muž v období od září loňského roku do konce května roku letošního řádně nepřispíval na výživu svých dvou nezletilých dětí. Výše výživného mu přitom byla upravena soudem. Za uvedené období jeho dluh na výživném přesáhl částku třiceti tisíc korun. Během prověřování veškerých okolností případu kriminalisté zjistili, že měl mladý otec velmi liknavě přistupovat k hledání zaměstnání a pokud zaměstnán byl, práce si zrovna moc nevážil. Pokud měl peníze nazbyt, měl utrácet za věci, které nezbytně nepotřeboval. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí obviněnému dle trestního zákoníku až roční trest odnětí svobody.

Tříměsíční virtuální vztah přišel ženu na sto tisíc

Jeseničtí kriminalisté se zabývají dalším případem podvodného jednání. O nemalé peníze při něm přišla 61letetá žena z Jesenicka. Tu si zakrátko omotal kolem prstu „virtuální přítel“, se kterým se na začátku května seznámila přes Facebook.

Australskému vojákovi, toho času na vojenské misi v Somálsku, kde je jeho úkolem detekovat a zneškodňovat bomby, se poměrně záhy podařilo získat ženinu důvěru. Rozhodně mu nebyla lhostejná, padli si do noty, a tak se nechal slyšet, že po ukončení smlouvy zvažuje život v zahraničí, případně i v Česku. Bohužel, jak vysvětloval poškozené, to kvůli stávající vojenské situaci není vůbec jednoduché. Našetřil spoustu peněz, které ale nemá možnost převést na bankovní účet v zahraničí. Přišel však s návrhem, jak svízelnou situaci vyřešit. Část peněz, zhruba 1,2 milionů dolarů, měl poslat v hotovosti v kufříku na adresu poškozené. Jenže ouha, vyvstaly potíže spojené s dopravou a nutností proclení kufříku, což měla vyřešit úhrada poplatků. Poškozená po příslibu vrácení vložených finančních prostředků jeden z poplatků, v přepočtu za více než sto tisíc korun, uhradila. Následně došlo k vzájemnému omezení komunikace a žena do současné doby neobdržela ani zásilku, natož pak své peníze.

Opětovně nabádáme k obezřetnosti při komunikaci na sociálních sítích. Nikdy neposílejte peníze nikomu, koho znáte jen z virtuálního prostředí a už vůbec ne do zahraničí!

Podnapilému mladému řidiči nestačila silnice

V sobotu 14. srpna 2021 před druhou hodinou ráno vyjeli dopravní policisté na Priessnitzovu ulici v Jeseníku, kde s osobním vozidlem havaroval mladý řidič. Jak se ukázalo, během jízdy ve směru od lázní k Puškinově ulici nezvládl vlivem nepřiměřené rychlosti bezpečně projet ostrou pravotočivou zatáčkou. Dostal smyk, ztratil kontrolu nad řízením, sjel ze silnice a postupně narazil do dopravního značení, dřevěného sloupu a poté i do náletových dřevin. Havárie se obešla bez zranění. Vznikla při ní škoda za předběžně sto tisíc korun. Při dokumentaci okolnostní havárie se řidič nevyhnul dechovým zkouškám, ani orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Zatímco ten měl negativní, při dechových zkouškách opakovaně nadýchal přes 2 ‰ alkoholu. Nyní je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Napadený lesník

Od neděle 15. srpna prověřujeme napadení zaměstnance Arcibiskupských lesů a statků Olomouc. Tři motorkáři byli při projíždění v lesním porostu v katastru Zlatých Hor zastaveni lesníkem a upozorněni, že porušují zákon o zákazu vjezdu motorových vozidel do lesa. Poté, co si je lesník začal fotit, jej jeden z motorkářů fyzicky napadl, v důsledku čehož lesník upadl na zem a přitom z ruky vytratil mobilní telefon. Motorkáři mobilní telefon zvedli ze země a odhodili ho do lesního porostu. Lesník napadením utrpěl zranění, se kterým musel být ošetřen v nemocnici.

Vandal řádil v Ostružné

Poškození vozidla oznámil na policii 28letý muž z Ostružné. Neznámý pachatel ho měl poškodit někdy v průběhu posledního měsíce. Na vozidle zn. VW Golf, které bylo ostaveno na parkovišti před domem, vytvořil hluboké rýhy. Poškozením přední kapoty, dvou blatníků, dveří od řidiče a dveří zavazadlového prostoru pachatel způsobil škodu v přibližné výši 20.000 Kč. Policisté zahájili úkony pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci.

Mladá žena podlehla zraněním po pádu do Stříbrného Potoka 

V sobotu 21. srpna došlo u Skorošic k tragické události. Po pádu z výšky zde zemřela 33letá turistka z Prahy. Ta chtěla s kamarádem přenocovat u turistického odpočívadla Vodopádů Stříbrného Potoka. Již za tmy kolem 21.00 hodiny od odpočívadla sama odešla do nepřehledného terénu  k přírodním skalám nad vodopády,  odtud se následně z nezjištěných příčin zřítila z výšky 14 m do koryta potoka a utrpěla zranění neslučitelná se životem. Příčina a okolnosti pádu mladé ženy jsou předmětem dalšího vyšetřování.

Policisté si „posvítili“ na motorkáře

O víkendu byla na Červenohorském sedle mnohem větší koncentrace policistů než obvykle. Proběhlo zde totiž opatření zaměřené na motorkáře. Červenohorské sedlo je lokalita, která je velmi vyhledávána napříč motorkáři z Čech i Polska pro její členitý povrch. Každý rok na této silnici dochází k několika vážným i tragickým dopravním nehodám. Příčinou dopravních nehod bývá ve většině případech rychlost a způsob jízdy, právě proto se v sobotu 21. srpna akce zúčastnil i motocyklový závodník Lukáš Pešek s kampaní „Nechoď za svůj LIMIT“. Protože je i zkušeným lektorem bezpečné jízdy na motocyklu, přítomným řidičům poradil, jak zvládat jízdu a neohrožovat ostatní účastníky silničního provozu. Koordinátor BESIPu Miroslav Charouz pak přítomným ukázal například použití vesty pro motorkáře s airbagem. Policisté pak během akce kontrolovali, zda řidiči vozidel i motocyklů dodržují všechna pravidla. Bohužel se našli i tací, kteří na svůj stroj, či za volant usedli pod vlivem alkoholu či drog. Policisté odhalili 41 přestupků, z toho 28 u motorkářů. Ti neměli své stroje v dobrém technickém stavu, nerespektovali dopravní značení, překračovali povolenou rychlost nebo u sebe neměli všechny potřebné doklady. Jednomu motorkáři policisté museli také udělit pětitisícovou kauci za jízdu jen s polovinou registrační značky.

Alkohol za volantem

Bez řidičského oprávnění a ještě pod vlivem alkoholu usedl za volant 39letý muž z Ostravska. Policisté ho zastavili v úterý 24. srpna před druhou hodinou odpoledne v České Vsi. V té chvíli řídil vůz zn. Škoda Felicia. Během lustrace policisté zjistili, že muž není držitelem žádného řidičského oprávnění. Protože vykazoval známky ovlivnění buď alkoholem, nebo jinou návykovou látkou, vyzvali ho k provedení orientační dechové zkoušky na alkohol. Přístroj naměřil pozitivní hodnotu 1,69 ‰ alkoholu. I po řádném poučení se 39letý muž odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Policisté muži zakázali další jízdu a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Vloupání ve Velké Kraši

Podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody si vyslechl 31letý muž z Děčínska. Ten se měl na začátku srpna pokusit vloupat do rodinného domu ve Velké Kraši. Okolo sedmé hodiny odpolední přelezl uzamčenou branku a vnikl na pozemek rodinného domu. Poté vykopl zadní vstupní dveře. Než stihl něco odcizit, byl vyrušen majitelem nemovitosti, který se vrátil domů. Pachatel však stihl z místa činu utéct. V případě uznání viny hrozí 31letému muži až trest odnětí svobody na tři roky.

Pokus o úvěrový podvod

Policejní komisař sdělil podezření 65letému muži z Jeseníku ze spáchání přečinu úvěrového podvodu ve stádiu pokusu. V polovině června měl senior přijít do prodejny elektra v Jeseníku a požádat o sjednání spotřebitelského úvěru na koupi mobilního telefonu zn. Samsung Galaxy v hodnotě 4.699 Kč. Prodejci však předložil cizí občanský průkaz, který měl najít. Při ověřování údajů z předloženého občanského průkazu v systému vyšlo najevo, že občanský průkaz je vedený jako ztracený nebo odcizený. Díky těmto údajům k uzavření úvěrové smlouvy nedošlo. V případě uznání viny hrozí seniorovi až trest odnětí svobody na dva roky.

Hledá se peněženka

Ztrátu peněženky oznámil na policii 49letý muž z Javorníku. Ve středu 25. srpna cestoval vlakem z Jeseníku do místa bydliště. Během této cesty vytratil svoji peněženku, ve které měl uloženu finanční hotovost 12.000 Kč, osobní doklady a doklady svých dětí, dále platební kartu a různé zákaznické karty. Způsobená škoda je vyčíslena na 12.700 Kč. Protože se nenašel žádný poctivý nálezce, policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu zatajení věci.

Podvodník na internetu

Škodu přes 20.000 Kč způsobil dosud neznámý pachatel, který prostřednictvím internetu podvedl 59letého muže z Jesenicka. Poškozený si před týdnem vyhlédl na jednom z e-shopů televizor zn. Samsung za částku 23.280 Kč. Internetový obchod nabízel různou elektroniku a garantoval dopravu zdarma. Jediná možná platba za zboží byla předem na určený účet. Ještě ten den poškozený peníze přeposlal. Vzápětí mu přišel potvrzující e-mail, že je objednávka zaplacena. Od té doby e-shop zboží nedodal, přestal komunikovat, telefonní kontakt je nedostupný a na internetových diskuzích se objevily příspěvky o podvodném jednání tohoto e-shopu.

Nepoučitelný

V pondělí 6. září odpoledne kontrolovali pracovníci Celního úřadu pro Olomoucký kraj u hraničního přechodu v Bernarticích projíždějící vozidla. Zastavili také motocykl zn. Honda CBR900 s 40letým řidičem. Když nahlédli do dostupných evidencí, zjistili, že muž má dokonce ve dvou případech vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel – Magistrát města Jihlavy mu uložil zákaz do května 2022 a Okresní soud Jeseník pak do ledna 2023. Protože 40letý muž usedl na motocykl přes tyto zákazy, je nyní důvodně podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který mu hrozí až trest odnětí svobody na tři roky.

Vykutálený řemeslník

Policejní komisař zahájil trestní stíhání 37letého cizince, který se měl dopustit přečinu podvodu. Na konci května letošního roku měl v Mikulovicích podvodně vylákat z 65letého muže 190.000 Kč. Seniorovi nabídl výměnu okapů a svodů na jeho rodinném domě. Domluvili se na částce 36.000 Kč. Po odvedení práce však 37letý muž při vyúčtování požadoval částku 270.000 Kč. Konečnou částku úmyslně nadhodnotil, aby měl co největší zisk. Senior však u sebe tolik peněz neměl a řemeslníkovi předal „pouze“ částku 190.000 Kč. Odborným vyjádřením byla vyčíslena hodnota použitého materiálu na necelých 14.000 Kč a samotné provedení práce při výměna okapových svodů bylo ohodnoceno na 6.000 Kč. Poškozenému seniorovi tak byla způsobena škoda za 170.000 Kč.

V případě, že i u Vašich dveří někdo podobný zazvoní:

  • nikdy neznámé osoby nepouštějte k sobě do domu,

  • nenechejte se zlákat vidinou levného nákupu – právě obchody uzavřené u domovních dveří bývají ty nejdražší,

  • pokud se konečná částka za zboží či službu bude diametrálně lišit od té, kterou jste si na začátku domluvili, peníze v žádném případě neplaťte a ihned volejte na policejní tísňovou linku 158.

Zdroj a foto: PČR