VOX POPULI! Karel Mičánek – o lanovce do lázní
Lanovka do lázní – okamžitý nápad, nebo skutečný záměr radnice ?
V poslední době se v rozhovorech novinářů se starostou několikrát objevila myšlenka vybudování lanovky do lázní a okamžitě se vyrojili odpůrci a zastánci tohoto nápadu. Zkusme tedy v klidu rozebrat možné důvody, které vedení města vedly k zveřejnění této úvahy.
Územní plán města opravdu uvažuje o umístění spodní stanice lanovky v prostoru bývalé tkalcovny podniku Moravolen. Dnes je to místo, kde se pořádají pivní slavnosti, zahájení lázeňské sezony a podobně. Dále zde sídlí řada menších firem. Prostor pro spodní stanici lanovky by se zde jistě bez problémů našel.
V uvažovaném směru bude lanová dráha do lázní křižovat hlavní železniční trať a dále 3x stožárové vedení vysokého napětí. To již bude pro lanovku určitě značný problém.
Hlavně se však ptejme, komu bude lanovka sloužit. Občanům Jeseníku? To asi ne, do lázní je bezproblémové autobusové spojení, pěkná procházka je po Muzikanské stezce, na kole se do lázní dostaneme po Priessnitzově, pěšky po Kalvodově ulici. Mluví se také o tom, že město vybuduje po Priessnitzově ulici chodník až do lázní (úvaha, že to bude chodník pro vozíčkáře, jak psal Jesenický týdeník, je snad opravdu jen fáma, to nikdo rozumný nemůže myslet vážně).
Bude lanovka pro turisty, návštěvníky města? Pokud přijedou autem, tak zcela jistě do lázní autem zajedou. I když lázně pravděpodobně v budoucnu omezí vjezd do lázní, stále bude k dispozici již před lety vybudované parkoviště cca 300 metrů pod lázněmi (o omezení vjezdu aut do lázní se totiž uvažuje už více, než 30 let, proto se tehdy parkoviště budovalo). A kdo nebude chtít autem, má k dispozici autobus, či pěší cestu. Zapoměl jsem ještě na vláček Lázeňáček, který v sezoně spojuje lázně s městem.
Pokud má vedení města představu, že lanovka jako atrakce přitáhne více hostů, tak se zcela jistě plete. Lanovka je sice zajímavá, ale jen když je pěkné počasí, a když kupříkladu rodina se dvěma dětmi zaplatí za jednu cestu lanovkou minimálně 200,- Kč, tak to přestává být zajímavé. Také hosté, kteří v lázních již bydlí, si cestu do města a zpět lanovkou vyberou jen velmi výjimečně.
A nakonec to hlavní. Zcela zapomínáme na hlavní odkaz zakladatele lázní Vincence Priessnitze – pohyb ve zdravém prostředí. Jaký smysl má pro návštěvníka Jeseníku vyjet lanovkou do lázní, projít se po kolonádě a zase zpátky lanovkou na parkoviště a do auta? Nebude rozumnější pořádně označit pěší cesty do lázní, stezku zpříjemnit odpočívadlem, u výhledů přidat informaci?
Takže jaký je závěr? Pokud by lanovka měla stát 60 mil. Kč (o čemž vážně pochybuji, spíše bych bral 100 mil.Kč), občanům města to nepřinese takřka nic, představa, že do Jeseníku přijede více turistů je opravdu jen představou, a že by se lázně staly díky lanovce atraktivnější je úvaha podobného rázu. Pevně věřím, že vedení lázní si to myslí podobně.
Daleko rozumnější by bylo konečně investovat do moderní sportovní haly a společně s Českou Vsí a svazem obcí Jesenicka řešit modernizaci krytého bazénu. Svou nerozhodností město ztratilo spoustu času a peněz, další váhání by již bylo neodpustitelné.
Poučme se už konečně z minulých chyb a využívejme investované obecní peníze rozumněji. Město v minulých letech modernizovalo náměstí, rekonstruovalo hotel Slovan a vybudovalo obchodní centrum ALKRON. Pamatuje si ale ještě někdo původní myšlenku projektantů, kdy Alkron měl být propojen s hotelem a měly tam být služby jako sauna, wellness, posilovna a podobně?
Dnes je ze Slovanu hotel s dobrou restaurací a to je vše. Návštěvnost hotelu nic moc. Alkron je plný obchodů, ale služby pro hotelové hosty žádné. Kde se stala chyba?
A stačí se podívat kousek vedle do Šumperku, kde je malý hotel s wellness službami a je většinu roku plný.
Proč nedokážeme spoustu věcí dotáhnout do konce? Město získá dotaci na investici, něco vybuduje a dále se už o to nestará.
Dalším příkladem je městský park. Kolik dotačních milionů již město do parku investovalo, ale dál se již o park moc nestará. Sekání trávy 4x ročně, odvoz odpadků, to je vše. Přitom tak krásný park má málokteré město. Větší využití se přímo nabízí – venkovní posilovací stroje, lanový park, lezecká stěna, zahradní restaurace u tenisových kurtů, v zimě běžecké stopy, vedle krásný kopec zvaný Fučík, kde se dá postavit řada zajímavých sportovních atrakcí. I místo pro parkoviště by se našlo, nad budovou městského úřadu byla dosti velká ubytovna a volejbalové hřiště, pro parkoviště jak stvořené. Samozřejmě by to chtělo mít v parku stálé pracovníky, ale to je přece normální, když do něčeho investuji peníze, tak se o to snad také starám.
Podobné je to s cyklistickými stezkami. Město by mělo v prvé řadě uvažovat o stezkách z pohledu občanů města, pak by nevedla cyklostezka do Lipové přes Bobrovník. V řadě měst jezdí po cyklostezkách lidé do práce, u nás se myslí hlavně na turisty. Zkusme to změnit a mysleme také na občany města.
Mohl bych uvést ještě další a další argumenty a nápady, ale to přece my , kteří ve městě již nějakou dobu žijeme, dobře víme, tak proč se stále opakovat.
Máme na radnici nové ,většinou mladé radní a zastupitele. Věřím, že to své první volební období nepromarní bezduchými diskuzemi a nebudou vymýšlet zbytečné investice, které takřka nikomu neprospějí. Všem jim držím palce, ale volební období zase není tak dlouhé, za pár let všichni zjistíme, zda jsme měli ve volbách šťastnou ruku, či jsme se opět , jako již párkrát, poněkud spletli.
Karel Mičánek
Názory autorů v sekci „Vaše články“ se nemusí ztotožňovat s názory redakce a vydavatele! (pozn.-red.)
Foto: Jn
VOX POPULI = HLAS LIDU (pozn. red.)